Як похолодання впливає на споживання електроенергії

Згідно інформації оприлюдненої НЕК "Укренерго" на своїй сторінці у Фейсбук, похолодання збільшило навантаження на енергосистему. Це вносить зміни в особливості споживання. Влітку ми просили вас максимально економити ввечері після 19:00. Тепер найкритичніші години - з 17-00 до 19-00, а потреба в раціональному ощадливому споживанні є з 9-00 до 19-00.

  • Чому ви знову заговорили про економію? Ви ж казали, якщо обстрілів не буде, електроенергії всім вистачить?

Ощадливе споживання - корисна звичка і для мирних часів. Але в різні сезони пікове споживання відбувається в різні години.

За останній тиждень похолодало на 6°C. Споживання електроенергії в Україні за цей час збільшилось на 11% та продовжує зростати. Для енергосистеми - це дуже стрімке та відчутне зростання навантаження. Для того, щоб задовольнити такий попит, необхідно, щоб в системі працювало додатково ще 1 атомний блок та 2-3 блоки теплоелектростанцій.

Теплові електростанції, які минулої зими були одними з основних цілей ворога, суттєво постраждали під час російських терористичних атак. Не всі була можливість відремонтувати і повернути в роботу. Але й відремонтовані енергоблоки після пошкоджень не можуть нести підвищене зимове навантаження.

Частину теплових енергоблоків все ще відновлюють після влучань ракет та дронів, частина - вимушено зупиняється в аварійний ремонт через збільшення навантаження.

А резерву генерації як до повномасштабного вторгнення немає - адже частина енергообʼєктів опинилася на окупованих територіях, зокрема Запорізька АЕС, яка забезпечувала до 25% генерації.

Це складна ситуація, але з нею можна впоратися, якщо розумно споживати електроенергію.

  • Так на що саме впливає похолодання?

Споживання електроенергії нерівномірне. Протягом доби воно має піки - зранку, коли всі збираються на роботу, і ввечері, коли повертаються додому.

Але влітку графік споживання був схожим на одновухого котика (див. інфографіку), бо пік споживання зранку був незначним, а ввечері - відчутно зростав.

Зимовий «котик» (графік електроспоживання) має інший вигляд. По-перше, він підріс, бо споживання виросло, а по-друге, “вушка” його (піки споживання) не такі гостренькі - бо в денні години електроенергію використовують для обігріву, а через короткий світловий день люди раніше вмикають освітлення. Таким чином пік споживання зараз змістився на 17-00.

  • Наче нічого страшного, навіщо заощаджувати?

Чим нижче буде опускатись стовпчик термометра, тим вище буде зростати споживання і, відповідно, навантаження на енергосистему.

Зимовий «котик»-графік споживання - і в мирні часи був більшим, ніж літній. Тому, коли ми “годуємо котика”, тобто використовуємо електроенергію по-максимуму, зростає навантаження на енергосистему. Такий попит важко покрити електростанціям, які все ще відновлюються від терористичних атак минулої зими.

Економне споживання електроенергії допоможе енергетикам забезпечити надійне живлення для всіх споживачів. Також економія з боку споживачів убезпечить електростанції від надмірних навантажень, а відповідно і від додаткових пошкоджень.

  • А що ви зробили, щоб цього не було?

“Укренерго”, як оператор енергосистеми, підготував магістральні високовольтні мережі до роботи взимку. Це означає, що наші підстанції та лінії електропередачі готові транспортувати від електростанцій до обленерго зимові обсяги електроенергії.

Разом з нашими партнерами з операторів енергосистем європейських країн ми забезпечили технічну можливість для імпорту електроенергії з ЄС в обсязі 1200 МВт.

Втім, причина дефіциту - аварійний стан генеруючих потужностей та недостатність обсягів імпорту.

  • Цікаво про котиків пояснюєте, а можна конкретно - що ми можемо зробити?

Ощадливо споживати електроенергію з 9-00 до 19-00. Особливо уважно ставитись до свідомого споживання - з 17-00 до 19-00, тобто у години добового максимуму споживання, коли навантаження на енергосистему найбільше.

Це означає: не вмикайте одночасно потужні електроприлади, зменшіть час роботи обігрівачів та бойлерів, вимикайте світло в порожніх приміщеннях, переносьте прання на нічні години доби.

Зважаючи на особливості зимового споживання, ми насамперед звертаємось до співробітників офісів, підприємств і великих організацій. Раціональне використання електроенергії протягом робочого дня взимку не тільки зменшить ваші рахунки, але й підтримає ослаблену ударами країни-терориста енергосистему.

  • А інші варіанти є?

Компенсувати невироблені обсяги електроенергії міг би імпорт електроенергії з інших країн. Але через чинні на українському ринку цінові обмеження продавати на ньому імпортну електроенергію поки невигідно. Навіть після того, як цінові обмеження переглянули. Тому замість технічно можливого імпорту у 1200 МВт за годину, максимальна потужність імпорту електроенергії, наприклад сьогодні, всього 507 МВт – тобто майже в 3 рази менше, ніж дозволяє пропускна спроможність.

  • А чому не можна знову взяти аварійну допомогу, як влітку?

Аварійна допомога - це екстрений та крайній захід для втримання балансу між споживанням та виробництвом у випадку критичної ситуації в енергосистемі. В цивілізованому світі аварійна допомога використовується, коли комерційні поставки неможливі з технічних (аварійних) причин. Її вартість зазвичай значно вища комерційного імпорту.

Крім того, інші країни надають аварійну допомогу, тільки якщо мають вільні потужності. А в період значного похолодання їх може не бути. Тому аварійна допомога може лише на короткий термін запобігти критичній ситуації в енергосистемі, даючи можливість застосувати інші заходи для збалансування системи.

  • Отже, сухий підсумок?

Споживаємо електроенергію ощадливо протягом дня - з 9-00 до 19-00. Все, що можна не вмикати - не вмикаємо, все зайве - вимикаємо.

Особливо уважно - з 17-00 до 19-00. В цей час дуже просимо мінімально використовувати енергоємні електроприлади. Якщо робочий день закінчується, а приміщення вже добре нагрілись - прохання раніше вимикати електричний обігрів. І звісно, вимикати світло, коли ви виходите з приміщення.